Aile Anayasası

Aile şirketi kavramı, ülkemizde ve dünyada yaygın bir olgudur. Aile bireylerinin şirket sahipliğini paylaştığı bu şirketlerde temel sıkıntı, aile üyelerinin birbirleri arasında uyguladıkları kuralların yazılı olmamasıdır. Hatta kimi zaman var olduğu sanılan ama sözlü dahi olmayan bir takım kurallar , kişiler arası çatışmaya yol açarak şirkete zarar vermektedir.

Şirketin hedefleri doğrultusunda , bu kuralların açık ve tarafların faydalarını gözetecek adaletli bir şekilde oluşturulması ve koşulsuz uygulanmasının sağlanması ve hem bireyler hem de şirket için hayati öneme sahiptir.

Aile bireyleri arasındaki bu ilişkilerin, Ailenin gerçek kültürü göz önüne alınarak, Aile üyelerinin harcamalarından, aile üyeleriyle profesyoneller arası ilişkilerin düzenlemesine, haleflik seçiminden aile meclisi ve yönetim kurulu yapılarının ve birbirleriyle ilişkilerine kadar tüm detayların birlikte uzlaşarak düzenlenmesi gerekmektedir. Yazılı hale getirilen bu kuralların uygulanması, takibi ve sürekli gelişimi izlenmelidir.

Aile anayasası yaşayan bir belgedir. İçeriğinin esnekliği, işin ve ailenin ihtiyaçlarını karşılamak üzere düzenli olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir.